Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Tudatos nyár: óceánbarát kozmetikumok, műanyagmentes csomagolásban

Tudatos nyár: óceánbarát kozmetikumok, műanyagmentes csomagolásban
A szépség nem lehet önző. A tudatos bőrápolás ma már nemcsak arról szól, mit kenünk a bőrünkre, hanem arról is, hogy mit hagyunk magunk után. Műanyag csomagolások, toxikus fényvédők, mikroműanyagok és az élővilágra káros összetevők helyett válasszunk hát olyan termékeket, amelyek egyszerre óvják bőrünket és a környezetet is. Most segítünk eligazodni az óceánbarát kozmetikumok és a műanyagmentes csomagolás alternatívák között.

A szépségipar környezeti hatásai: most mindennél fontosabb felelősséget vállalni

Egyetlen tusfürdő flakon vagy fényvédő tubus nem tűnik soknak. De ha milliók használják nap mint nap, a hatásuk óriási lehet.

A globálisan több mint 600 milliárd dollár értékű szépségipar a kezdetek óta rengeteg innovációval, az elmúlt években valódi clean beauty forradalommal vált képessé az állandó megújulásra. 

Azonban csak ez a szektor évente több mint 120 milliárd egységnyi csomagolóanyag gyártásáért felel. Ez óriási ökológiai lábnyomot jelent: a műanyagok nagy része nem is újrahasznosító, és jelentősen hozzájárul a környezet szennyezéséhez. 

Itt az ideje a “packaging-reformnak”: a műanyagmentes csomagolást használó márkák támogatásával te is kifejezheted és szilárdíthatod álláspontodat.

Az emberi túlfogyasztás napja évről évre korábban jön el

A túlfogyasztás napja az a dátum, amitől fogva az adott évben több erőforrást használtunk fel, mint amennyit a Föld fenntartható módon nyújtani és regenerálni tud.

Kiszámítása aprólékos folyamat, az ökológiai erőforrások és a szolgáltatások iránti igény feltérképezése mellett zajlik. A nemzetközi Global Footprint Network kutató munkatársai az ökológiai lábnyom és a biokapacitási mérőszámok alapján dolgozik.

A számítás alapját a fogyasztásunk fenntartásához és az általunk termelt hulladék elnyeléséhez szükséges szárazföldi és vízi területek és azok erőforrás-előállító képessége adja. A teljes biokapacitást elosztják a globális ökológiai lábnyommal, majd 365-tel szorozva megkapják a napot, amely a “túllövés” napja.

Aggasztó tendencia, hogy a világnap évről évre egyre korábbi dátumra esik. 1970-ben csak decemberre, az ezredfordulón még októberre, ma már augusztus első napjaira.

Jó hír, hogy az időhatár kitolódásáért egyénileg is sokat tehetünk. 2020-ban, a világjárvány tombolásakor csaknem 3 héttel későbbre, augusztus 22-re esett a túlfogyasztás napja. 

Már az is sokat számít, ha a bőrápolási rutin elemeit tudatosabban válogatod össze. Kevesebb lépésben is ugyanúgy biztosíthatók a bőr számára elengedhetetlen tápanyagok, és műanyagmentes csomagolással a kozmetikumhasználat ökológiai hatása is csökken.

Mi történik a kozmetikumok műanyag csomagolásával?

Amikor egy jól bevált formulánk elfogy, kidobásáról másnapra talán már meg is feledkezünk. Ha viszont tubusa vagy tégelye műanyagból készült, könnyen lehet, hogy a lassú bomlási folyamat alatt, 5 mm és 0,1 μm mikroműanyagként a természetes vizekbe, onnan pedig a táplálékláncba kerül. 

Ezeket másodlagos mikroműanyagnak nevezzük, mert nem annak gyártják őket, hanem a nagyobb részek töredelődésével keletkeznek. Csak az EU-ban évente 0,7-1,8 millió tonna másodlagos mikroműanyag kerülhet a környezetbe.

Az ennyire kis méretű részecskéket a szennyvíztisztító telepeken képtelenség kiszűrni. A patakokon, folyókon keresztül a tengerekbe és a tavakba kerülve az állatok gyakran élelemnek nézik, és megeszik őket. Az állati és növényi eredetű élelmiszerek útján idővel az emberi szervezetben is felbukkanhatnak, az invazív fajok és a kórokozók terjedésének is kedveznek.

Együtt sokat tehetünk ez ellen. Kerüld az egyszer használatos műanyagokat, támogasd azokat a kozmetikum márkákat, akik fenntartható, műanyagmentes csomagolásokat használnak. 

A műanyagmentes csomagolás nem a jövő, hanem a jelen feladata

Még ha szelektív gyűjtőbe is kerül, a műanyagok nem minden típusa újrahasznosítható. Csak olyan csomagolást szabad a szelektívbe tenni, amit a mai magyar gyakorlat szerint várhatóan újra is fognak hasznosítani. A 2020-as felmérések szerint a hazai műanyag-újrahasznosítás aránya jelenleg mindössze 32%, amivel az EU-s tagországok sereghajtói vagyunk.

A legjobb, ha a fenntartható, szén-dioxid kibocsátást csökkentő csomagolásokat és az óceánbarát kozmetikumokat részesítjük előnyben. Szerencsére ma már számos alternatíva áll rendelkezésre.

Üveg, alumínium, komposztálható papír: mindegyik segít

Az üveg tégelyek és adagolók használata nemcsak környezeti, de felhasználói és gyártói szempontból is előnyös. Nincsenek kémiai reakciók a termék és a tartály között, a formula hosszabb ideig friss és használható marad.

Jó példa erre az új-zélandi Antipodes: a külső, 100%-ban biológiailag lebomló karton csomagolásokba javarészt üveges termékek kerülnek, amelyek címkéit is környezetbarát, zöldségekből készülő tintával nyomtatják. Szinte a teljes szortiment elérhető travel size kiszerelésben is, így a nyaralásra is műanyagmentes csomagolásokkal indulhatsz.

Az alumínium dobozok szintén nagyszerű műanyagmentes csomagolások, mert megvédik a kozmetikumot a fénytől, a szagoktól és a nedvességtől is. Légmentesek és a jelentős hőmérséklet-ingadozásoknak is ellenállnak, ezért az eltarthatóságot is növelik. Könnyen formálható, ezért nemcsak krémtubusok, hanem pl. rúzstokok is készíthetők belőle.

Az FSC-tanúsítvánnyal rendelkező biológiailag lebomló karton akár otthon is komposztálható, az óceánbarát kozmetikumok gyártásában innovatív Attitude dezodorjai és Sunly fényvédő stickjei is ilyen csomagolást kapnak.

 

Műanyagmentes csomagolás készülhet még

  • bioműanyagként is ismert cukornádból (pl. nuud dezodorok),
  • növekedése során hely- és víztakarékos, könnyű súlyú bambuszból,
  • kukoricakeményítőből,
  • méhviaszból,
  • hínárból,
  • vagy akár több fenntartható anyag ötvözetéből is.

Az Ere Perez Coco Crayon rúzsceruzák teljes egészében fából készülnek, és alumínium kupakkal kerülik el a hegy sérülését. Ultra hidratáló összetevőkkel, baobab mag olajjal, növényi antioxidánsokkal, A-, B-, és C-vitaminnal, valamint Omega 3-, 6-, és 9 zsírsavakkal gondoskodnak ajkaid egész napos puhaságáról. Nincs más hátra, már csak egy színt kell választanod!

Óceánbarát kozmetikumok újrahasznosított műanyagban

Apropó anyagok okos ötvözése: az EVOLVE teljes szortimentje is 2025-ben újult meg. Most még zöldebb, FSC-tanúsítvánnyal rendelkező kartonokkal, újrahasznosított, óceánból gyűjtött műanyag palackokkal, újrahasznosítható üvegekkel és zöld-műanyag tubusokkal szerezheted be őket a Natural Skin webáruházból.

A Post-Consumer Recycled (azaz PCR) műanyagok a fogyasztó utáni újrahasznosítást segítik elő. Csökkentik az új anyagok iránti igényt, és hosszabb ideig távol tartják a hulladékot a hulladéklerakótól (vagy éppen az óceánoktól). 

Az újrahasznosítani kívánt műanyagot először megtisztítják és feldolgozzák, majd új tégellyé formálják. Bár, tapintása és kinézete kis mértékben eltérhet az új műanyagtól, ugyanolyan praktikus és sokkal jobb a környezetnek.

Az Innersense haj- és testápolók csomagolásai 100%-ban fogyasztók által összegyűjtött palackokból készülnek.

Sminkek terén pedig igazi úttörő az INIKA, amelynek a legtöbb csomagolása szintén PCR műanyagból készül. A kompakt ásványi illuminátor formuláját tekintve is teljesen természetes, liliomfa kivonattal minimalizálja a gyulladásokat és az irritációkat, cukornáddal csökkenti a pattanások és a ráncok megjelenését.

Újrafelhasználás: műanyagmentes csomagolás, ami sokáig használati tárgy is lehet

Lokális szinten is hozzájárulhatsz a kiürült termékek hosszabb életútjához, ha a növényi alapú tégelyeket és a másodlagos papírcsomagolásokat újra felhasználod.

A Manasi komplett inspirációs listát készített ehhez:

1. lépés: Öblítsd ki a maradék terméket a tégelyből. 

2. lépés: 

a) Töltsd fel kedvenc bőrápolóddal, és használd utazáshoz.
b) Tárolj benne ékszereket.
c) Vidd magaddal vitaminjaidat, táplálékkiegészítőidet az irodába is.

3. lépés: A külső papírcsomagolásokat is használd újra. Ha a szabálytalan formájú apróságokat ezekbe rakod, ajándékozáskor sokkal egyszerűbb csomagolni.

Az All Glow Colour krémes szemhéjfesték árnyalatok annyira gyönyörűek, hogy szinte minden nap, alkalomtól függetlenül viselni akarod őket. Ha kiürül, az 5 grammos tégely tökéletes apró kincseidnek.

Csomagolásmentes óceánbarát kozmetikumok

A legjobb műanyagmentes csomagolás az, ha nincs is csomagolás. A termék önmagában, doboz nélkül érkezik meg hozzád. 

A magyar márkák közül az Olivia Natural ebben abszolút élen jár. A 100%-ban természetes szappanok mesterséges konzerválószerek, vegyi anyagok, kőolajszármazékok, szintetikus színező- és illatanyagok nélkül, papírban érkeznek meg hozzád. Amint felbontod a csomagodat, ellenállhatatlan illattal töltik meg a helyiséget.

De ne aggódj: az, hogy nincs csomagolás, nem egyenlő a sérülékenységgel. A megrendelt termékek biztonságos célba érését mi magunk biztosítjuk, 100%-ig biológiailag lebomló térkitöltő habbal óvjuk az ajándékba vagy magadnak szánt termékeket.

A “refill” az új irány

A jól bevált kedvenceket akár újra is töltheted, ezzel is csökkentve a műanyag hulladék mennyiségét.

A 75 ml-es golyós Salt of the Earth dezodorokat egyetlen 525 ml-es roll-on utántöltővel 7 alkalommal tudod újratölteni, ami 65%-kal kevesebb műanyagot használ, mint 7 db új golyós deó.
Smink fronton a minőségben és formatervezésben kortárs művészethez felérő Kjaer Weis Iconic és Red Edition tokok járulnak hozzá a műanyagmentes csomagoláshoz. Az intelligens utántöltő rendszer az összes kompakt termékkel kompatibilis, így akár ugyanabba a tokba kerülhet télen a pirosítód, mint nyáron a bronzosítód.

Ugyanezen az elven működik az RMS bronzosítók és pirosítók utántöltése is. Sőt, a belső refill tégellyel akár a ‘Re’Evolve folyékony alapozó is újratölthető. Ha nyáron megkap a nap, ugyanazzal a tokkal eggyel sötétebb árnyalatra tudsz váltani.

Kérlek, mindig figyelmesen válassz terméket, mert az utántöltő termékekhez nem jár csomagolás! Ezekhez az újratölthető tokot, tárolót első alkalommal külön kell beszerezned.

A fényvédőm tényleg pusztítja az óceánokat?

Becslés szerint évente akár 6000 tonna fényvédő molekula kerülhet a zátonyokba és azok környékére. A formulákban található kémiai fényszűrők közvetlenül károsítják a korallok egészségét. A vegyi anyagok hatására kifehérednek, gyakran akár sterillé is válhatnak. 

Ez hatalmas probléma, mert a korallzátonyok rendkívül fontosak bolygónk túléléséhez:

  • óvják a partvonalat az erős viharhullámoktól és az eróziótól,
  • szabályozzák a víz hőmérsékletét, 
  • a tengeri fajok csaknem 25%-ának otthont biztosítanak,
  • tőlük függ a helyi idegenvezetők, búvároktatók megélhetése,
  • az itt élő organizmusok az orvostudomány fejlődéséhez is elengedhetetlenek.

Óceánbarát kozmetikumok, reef-safe fényvédők: így dönts tudatosan

Mivel a globális turizmus 80%-a a tengerpartokon zajlik, itt az ideje cselekedni. 

Nem mindegy, hogy a nap végén olajos, irizáló zsírréteg lebeg a víz felszínén, vagy a természetes óceánbarát kozmetikumok ásványi összetevői csak visszajutnak a földbe, ahonnan származnak.

Válassz fizikai fényvédőt nem-nano cink-oxiddal, amely bőröd felszínén véd a káros UV-sugaraktól!

Az óceánbarát kozmetikumok hatóanyag-feketelistája

2021-ben Hawaii teljesen kitiltotta a korallzátonyokra káros kémiai napvédő krémek használatát a helyi strandokról.

Természetesen fényvédelemre szükség van, ezért alapos edukációval és többféle, turistákra irányuló akcióval segítik az átállást. A legnagyobb hajózási társaság, a Fair Wind ingyenes ásványi naptejet biztosít a szigetre látogatóknak, így első kézből ellenőrizhető a korallok biztonsága.

Egyetlen óceánbarát kozmetikum sem tartalmaz

  • oxibenzont,
  • oktinoxátot,
  • oktokrilént,
  • homoszalátot,
  • 4-metilbenzilidén-kámfort,
  • parabéneket,
  • triklozánt,
  • bármilyen nanorészecskét,
  • és mikroműanyagot.

Az óceánbarát kozmetikum az emberi szervezetre is pozitív hatással lehet, mert az oxibenzont már több kutatás is összefüggésbe hozta a rendellenes hormon- és a veseműködéssel. 

A teljes Le Rub fényvédő szortiment korallbarát, vagyis reef-safe. Nemcsak a formulák nélkülözik a tiltólistás összetevőket, de műanyagmentes csomagolást is használnak. 

Az újrahasznosított alumínium tubusok akár 70%-kal képesek csökkenteni a gyártás során keletkező CO2-kibocsátást és karbonlábnyomot. Ha üvegpalackot használnak, akkor még azok csepegtetője is 100%-ban újrahasznosítható - mint a karton, amely felelősségteljesen termelt, FSC-minősített papírból készül.

Tudatos, óceánbarát kozmetikumok a nyaralásra - teljes mértékben műanyagmentes csomagolásban

Az Attitude termékek szuper alternatívát jelentenek a környezetre gyakorolt ​​hatás minimalizálásában. A termékek szinte tetőtől talpig ápolnak: fényvédőik óceánbarát kozmetikumok, ráadásul testápolók és sminkek is helyet kaptak a kínálatban.

Minden Attitude kozmetikum EWG (Environmental Working Group) minősítésű formula, amely azt igazolja, hogy a termékek nem egyszerűen biztonságosak, hanem garantáltan mérgező vagy potenciálisan káros vegyi anyagok nélkül is készülnek.

A Sunly stickek óceánbarát kozmetikumok, mert az SPF30-as fényvédelmet nem-nano cink-oxiddal biztosítják bőrödnek. Korallokra gyakorolt negatív hatás nélkül nyújtanak széles spektrumú védelmet az UVA- és az UVB-sugarak ellen. A biológiailag lebomló karton doboz tökéletesen kézre áll, a formula anélkül felvihető, hogy ruhádon vagy bőrödön fehér nyomot hagyna.

Nem véletlen, hogy az Attitude egyik legnépszerűbb termékcsaládja az Oceanly nevet kapta. Forradalmian új, műanyagmentes csomagolások és vegán formulák alkotják, amelyek még a dekorkozmetikumokat is a bőr szolgálatába állítják. Fitoglikogénnel, stabilizált, kapszulázott C-vitaminnal, peptidekkel szépítenek, teljesen természetessé teszik az arctisztítás, a hidratálás és a maszkhasználat lépéseit.

Szerezd be az Attitude óceánbarát kozmetikumokat 2025. július 31-ig 20% bevezető kedvezménnyel!

Minden apró lépés számít. Légy te is a hulladékforradalom része!
Állítsd össze bőrápolási rutinodat a Natural Skin műanyagmentes, óceánbarát kozmetikum kínálatából »

Az oldal tetejére